KLASİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

KLASİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hot Pack

İçine silikat jeli doldurulmuş plastik yada su sızdırmaz kumaş torbalardır. Kronik burkulma ve yaralanmalarda, kırık, siyatalji, nevralji, romatizmal hastalıklarda kullanılmaktadır.

Cold-Pack Tedavisi

Soğuktedavisi, sportif sakatlıkların tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemlerinden biridir.Soğuk tedavisi yaralanmadan sonraki ilk 48-72 saat içinde yapılmaktadır.Soğuk uygulama ile yaralanan bölgede kan akımı azalır. Dolayısıyla kanama azalır. Ağrı azalır.Tüm spor yaralanmalarında veya sakatlanmalarında sonra şişlik ve kanamaya ait işaretler kaybolana kadar soğuk tedavisi yapılmaktadır.

Tens (Transkutan Elektrik Sinir Stimulasyonu)

TENS, alçak frekans ve yüksek akımla (acıtacak dereceden hafif, fakat elektrod altlarında kasların harekete götürecek şekilde) kullanıldığında, beyindeki vücut ağrı kontrol sistemini harekete geçirir. Endorphine gibi vücut ağrı hafifletici ve vücuttaki kan dolaşımını  arttırıcı maddelerin üretimini artırır.

Ultrason

Yüksek frekanslı ses dalgaları üreten cihazlardır. Ses dalgaları derin dokularda ısı artışı sağlar, bu yolla o bölgedeki damarlarda genişleme, dolayısıyla beslenme ve iyileşmeyi hızlandırır.

İnfraruj Işınlar (IR)

Işınlama ve ışık enerjisinin, deride ısı enerjisine dönüşmesi ile etki elde edilmektedir.Kas spazmının çözülmesinde yüzeyel ısı ajanı olarak kullanılır.

Traksiyon

Özel bir alet yardımıyla omurları birbirinden uzaklaştırma yöntemidir.Ayrıca traksiyonlar, bel ve boyun kaslarının spazmına bağlı olarak oluşan ağrıların da azalmasına yardımcı olur.

Parafin Banyosu

Katı parafin ile sıvı mineral yağın karıştırılması ile elde edilen karışım, termostatik kaplarda ısıtılarak ellere ve ayaklara uygulanır.

Vakum İnterferans

Ağrı tedavisi, romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtıkları, kas rahatsızlıklarında kullanılır.Orta frekanslı akımlardır.

Elektriksel Kas Stimülasyonu (compex)

Zayıf kasların güçlendirilmesinde kullanılır.

Benzer konular