YÜKSEK YOĞUNLUKLU LAZER

YÜKSEK YOĞUNLUKLU LAZER

Hil Terapi ( Yüksek Yoğunluklu Lazer)

’’Hilterapia, özellikle kas iskele sistemine ait, kireçlenme, eklem zorlanmaları ve travmalarına bağlı ağrıların ve semptomların tedavisinde etkili bir lazer cihazı olup; diğer klasik lazerlerden farkı, daha derin dokulara inebilmesi ( 1064 nanometre) ve daha derin alanda güvenli ve hastaya zarar vermeden başta ağrı olmak üzere, şişlik, hareket zorluğu gibi semptomları çabuk bir şekilde ortadan kaldırabilmesidir.

Kısa sürede uzun vadeli biyo uyarıcı, ağrı kesici ve iltihap sökücü bu teknololoji; fibromyaljilerde yüksek başarı grafiğine sahiptir. Kronik dejeneratif eklem, kas ve kıkırdak patolojilerinde üstünlüğü tartışılmazdır. Kireçleme (osteoartroz) vakalarında çok etkili olduğu yine bilimsel yayınlarla gösterilmiştir. Karpal tunel snd. (bilekte sinir sıkışması) gibi tuzak nöropatilerinde ameliyata eşdeğer sonuçlar verir.

HILT terapi, tedavide son sistem lazer teknolojisidir. Tedavi liteatürüne 2002 de girmiştir ve kısa sürede FDA onayı almıştır. HILT terapi özellikle derin doku patolojilerinde çok etkildir. Bu nedenle spor yaralanmaları için ideal bir tedavidir. Bursitis, synovitis,, kapsulitis, epikondilit, tendinit ve tenosynovitte çok başarılıdır. Bilimsel yayınlar en az %93 başarı oranı olduğunu göstermektedir ki, bu kadar yüksek başarı grafiği başka hiç bir tedavide mümkün değildir.

HILT Terapi, ödem ve enflamasyon üzerine de çok etkilidir. Bel ve boyun fıtığında çok etkili: Bel ve boyun fıtıkları, iş ve güç kaybına neden olan, çok ağrılı rahatsızlıklardır. HILT terapi, ödem çözücü, enflamasyon giderici ve doku onarımı sağlayan etkileri ile bel ve boyun fıtıklarını temelden tedavi özelliğine sahip olduğu, bilimsel çevrelerce ifade edilmektedir. Bu yönü ile MLS Lazer terapisine benzer nitelikler gösterme beraber, HILT terapide çok daha erken iyileştirici sonuçlar elde edilmektedir. Nitekim MLS Lazer ile birlikte çift lazer uygulamaları neredeyse ameliyata eş değer sonuçlar verdiği kabul edilmektedir. Bu nedenle acil cerrahi endikasyonu olmayan bel ve boyun fıtıklarının, ameliyat düşünülmeden önce mutlaka HILT lazer ya da MLS lazer  ya da her ikisi birden çift lazer uygulamaları şeklinde denenmeleri gerektiği ifade edilmektedir.

HILT terapisinin de MLS lazer terapisi gibi herhangi bir yan etkisi yoktur. Dokuları tahrip etme ya da yakıcı etkileri söz konusu değildir. Dünya da modern tıp merkezlerinde ve hastanelerde giderek populer olmakta ve güvenle kullanılmaktadır.

Hilt Terapi fotokimyasal, fototermik ve fotomekanik lazer uygulamalarını aynı anda gerçekleştirebilen bir mekanizamaya sahiptir.

High Intensity Laser  Therapy ( Yüksek Yoğunluklu Nd-Yag Lazer)

Ağrı tedavisinde son teknoloji

2003 yılında ABD’de 2010 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlandı.

Benzersiz özelliği ile diğer tedavi yöntemlerinden çok daha fazla avantaj sunuyor.

Sadece Hilterapi ile derin kaynaklı ağrılar da tedavi edilebilir (6 cm derinliğe kadar etki eder.)

Sadece Hilterapi ile diğer  tedavi yöntemlerine cevap vermeyen dokuları yeniden canlandırmak ve tedavi etmek mümkündür.

Sadece Hilterapi ile ilk uygulandığı andan itibaren  ağrının hafifletilmesi ve çok daha kısa sürede fonksiyonların  eski haline dönmesi mümkündür.

Biyostimülasyon etkisiyle dokuları yeniden canlandırır.

Anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle ödem ve kronikleşmiş iltihabı giderir.

Vazodilatasyon etkisiyle dokuyu derinlemesine ısıtarak dokuda ağrı oluşturan toksinlerin (damarların genişlemesiyle) hızlı bir şekilde temizlenmesine olanak sağlar.

Bel-boyun ağrıları(fıtık, kireçlenme), sırt ağrıları, diz ağrıları (menisküs yırtığı,kireçlenme), cerrahi sonrası  geçmeyen her türlü kas-iskelet sistemi ağrıları, epikondilit(tenisçi dirseği),  topuk dikeni,  fibromiyalji (kas romatizması), lokalize kas ağrıları, eklem zorlanmaları-burkulmalar, omuzun kas sıkışması ve kas yırtıkları ve daha pekçok kas-iskelet sistemine bağlı olduğu kanıtlanmış ağrılarda etkindir.

Hiçbir yan etkisinin olmaması – ağrısız olması avantajlarından sadece biridir.

Etkisi uzun sürelidir.

Benzer konular